בחירת דלת כניסה הבית – החלטה עיצובית דרמטית

מה קיים בשוק? ואיך מקבלים את ההחלטה?

עיצוב של בית הוא תהליך מרגש, בין אם מדובר בבית שאנחנו בונים, משפצים או “רק” מעצבים מחדש – אנחנו בוחרים, פריט-פריט ומקבלים החלטות רבות לגבי הסביבה שבה נבלה את חיי היום-יום שלנו, שבה נאכל, נשתה, נרבוץ, נארח ובקיצור – נחיה. זה לא עניין של מה בכך. ומבין כל ההחלטות שיש לקבל והפריטים שיש לבחור, יש החלטה אחת שנדמית דרמטית מכול: דלת הכניסה.
דלת הכניסה היא השער אל ביתנו, פשוטו כמשמעו. זה אומר שיש לבחירה שלה משמעויות רבות, אסתטיות ובטיחותיות כאחד. מה נרצה לשדר באמצעותה לכל מי שנכנס תחת קורת ביתנו? איך נרגיש בכל פעם שנפתח, נסגור או ננעל אותה? עד כמה נרגיש מוגנים כשהיא שם? תודו, לדלת יש הרבה השלכות שלא תמיד חושבים עליהן.

אז מה האפשרויות שלנו? ואיך נבחר?

האפשרויות, כרגיל, רבות. שיטוט ברשת והצצה בקטלוגים יחשוף בפניכם מגוון של עיצובים, סגנונות וטווחי מיגון ומחיר שונים. מדלתות פשוטות ועד לדלתות פלדלת כבדות. מבחינת העיצוב, חשוב שניקח בחשבון לא רק את מראה הדלת המועדף עלינו, אלא גם את המרחב שסביב: האם הדלת משתלבת היטב במבואה, הפנימית והחיצונית? האם היא מתאימה לסגנון השולט בבית, מבחינת הצבעים, הגימור, הסגנון? למשל דלת כבדה וגדולה במיוחד משדרת תחושה של מבצר ולעתים משרה ביטחון רב, אך עלולה להיראות כבדה מאוד ומופרזת אם היא מובילה לחללים קטנים, לבית עם תקרות נמוכות או למסדרונות צרים. אם בוחרים גימור מסוים – למשל עץ או דמוי עץ, חשוב לוודא שהצבעים והסגנון מתאימים לאלמנטים נוספים בבית ולא יצרמו במרחב. אם אתם חושקים בדלת מאסיבית אך מעוניינים לעדן אותה – אפשר לשלב בה אלמנטים קלילים יותר, כמו חלונות זכוכית קטנים יותר או עיטורים.
כאשר אתם בוחרים את הדלת שלכם, חשבו גם על הפרקטיקה: דלת כבדה מאוד לא תמיד מתאימה לבית שיש בו ילדים קטנים. הידית צריכה להיות יפה ולהשתלב בעיצוב, אך גם בטיחותית ונוחה לשימוש. בבית עם ילדים כדאי במיוחד לשקול מנגנוני טריקה מיוחדים, שמאטים את תנועת הדלת ואינם מאפשרים לה להיטרק בכוח – זה בהחלט עלול לצמצם את מספר התאונות המשלבות דלתות ואצבעות. הקדישו מחשבה גם לנעילה: דלת נטרקת (שאין צורך לנעול אותה אלא היא ננעלת מעצמה עם הסגירה) אמנם חוסכת מכם טרחה, כאב ראש ומחשבות טורדניות בנוסח “האם נעלתי את הדלת?”, אבל עלולה גם להשאיר אתכם מתוסכלים – אתם בחוץ והמפתח בפנים. כך שמבחינה פרקטית כדאי להקדיש מחשבה להרכב המשפחתי, להרגלים וליכולות של כל אחד מבני הבית.
אחד הדברים החשובים ביותר הוא המיגון. בחדוות העיצוב קל לשכוח שהדלת היא לא רק פריט אסתטי ופרקטי, אלא גם בטיחותי: היא נועדה לעצור פורצים וגנבים. תחום המיגון השתכלל מאוד בעשורים האחרונים. גם דלתות מיגון קלאסיות כמו פלדלת מציעות היום מנעולים משוכללים יותר והגנה טובה יותר מפני פריצות. יש היום גם מנגנוני נעילה מיוחדים וחבויים, שיש בהם פחות נקודות תורפה חיצוניות וקשה הרבה יותר לפרוץ אותם. ברוב הדלתות משלבים כיום מנגנוני נעילה מצוינים, אולם תמיד כדאי לשקול גם תוספת של מערכות בקרה, המאפשרות ניטור של כל פעילות הנערכת בקרבת הדלת. זאת בשילוב עם מערכת אזעקה.
מכיוון שבחירה של דלת הכניסה היא משמעותית לעיצוב ולבטיחות של הבית, פעמים רבות מומלץ להתמקד תחילה בבחירה של דלת כניסה, ולתת לה להוביל בחירות נוספות ונלוות בעיצוב הבית. והעיקר שתיהנו לעבור בה.