גם את המטבח שלכם אפשר לעצב עם מזרקות

גם מי שאינם נמנים עם חסידיה המושבעים של תורת הפאנג שוואי עשויים להעיד על האפקט האסתטי של מזרקת מים ועל השפעת נוכחותה על האווירה השקטה והרגועה בבית. מי שמייעצים על פי תורת הפאנג שוואי עשויים לתרום בשלושה תחומים מרכזיים והם שפע כלכלי, בריאות ויחסים בין בני אדם. לא אחת שינוי מיקום חפצים בבית, הוספת אחדים וגריעתם של אחדים עשויים לשפר את הזרימה האנרגטית בו ובתוך כך להעשיר ולהעצים את ההשפעה החיובית.
במספר רב של בתים ניתן לראות כיום, יחד עם קישוטים וחפצי חן ונוי רבים אחרים, גם מזרקות מים, אשר לבד מהמראה שלהן, קול פכפוך המים הזורמים בהם במעגל פנימי, מדגיש ומעצים את הזרימה האנרגטית שבהם.
לכאורה, אין מקום גשמי יותר בבית מאשר המטבח, שבו מכינים ומאחסנים את המזון שהוא צורך בסיסי קיומי. אבל דווקא מיקומה של מזרקת מים בו נוסכת, מאצילה ומשרה עליו אווירה שונה, שאולי ניתן לכנותה – רוחנית. בכך היא מאפשרת גם נקודת מבט אחרת, מגוונת, על מיקומו של המזון בסולם הצרכים ואולי אף מפקיעה אותו מחזקתם היותו צורך בלבד ומאפשרת את ראייתו כאחד מטעמי החיים – תרתי משמע.
מי שמייחסים חשיבות ומשמעות למיסטיקה ולתורות שונות עשויים לשלב במטבחים שלהם, לצד המחבתות והסירים, גם קריסטלים, אבנטי חן, מפלי מים, נרות, קטורות, שמנים, מוצרי פאנג שוואי שונים ואף לשמוע תוך כדי הכנת המזון בו מוסיקת “העידן החדש”, שבה מושמעים צלילים המחקים את קולות הטבע – מים ורוח.

מזרקת מים רוחנית במטבח

אין, כאמור, הכרח להאמין בפאנג שוואי על מנת ליהנות ממוצרים שונים הטבועים בחותמה של התפיסה הרוחנית המונחת בבסיס השיטה, אבל מאחר שהיא עוסקת הן באיכות הצ’י (זרימת החיים) והן בכמותה, גלויות וסמויות, מוחשיות ובלתי מוחשיות, מזרקת מים היא המאפיין והביטוי המוחשי לזרימת האנרגיה. אפשר ליהנות מעצם קיומה ומיקומה של מזרקת מים במטבח גם בלי לייחס משמעות, אף שהמאמינים במהותה ובמשמעותה של התפיסה הפאנג שוואית ודאי עשויים ליהנות אף יותר ממנה.
כך או כך, אין ספק כי מזרקת מים דקורטיבית מעשירה את חזות המטבח ונוסכת עליו אווירה של רוגע ושלווה. במקום שבו חשים היטב את משמעות הזמן, המפולח לא אחת לדקות, המזרקה מזכירה לנו שכלום לא בוער, שאפשר להאט לפעמים, ואפשר אף להיעצר, לשחרר אוויר ישן ולנשום אוויר חדש, להתרענן, להתאוורר, לזרום.
המזרקה הפתוחה במטבח מעוררת ומעצימה תחושה של זרימה. המים בה הם אכן מקור חיים. המזרקה מהווה תזכורת מתמדת לכך שאכן – הכול זורם. אחידות קצב הזרימה וקול הפכפוך השקט שלה יוצרים תחושה ואווירה נוחה ונינוחה, המאזנת את תחושת הדחיפות של “להספיק כמה שיותר מהר” המאפיינת את הזמן במטבח.
אכן גם את המטבח שלכם אפשר לעצב במזרקות. אם תייחדו זמן לחיפושה של מזרקה למטבח, ודאי תמצאו ו…תתחדשו.