האתגר – דירות סטודיו

בשנים האחרונות, משבר הדיור בישראל נמצא בכותרות העיתונים לא מעט. אם מוסיפים את זה למצב הכלכלי הבעייתי המאפיין רבים באוכלוסיה כיום, מבינים מדוע אחת ממילות המפתח היא “התפשרות”. אחד הביטויים של ההתפשרות הוא מעבר לדירות קטנות באופן יחסי, אשר תג המחיר שלהן – בין אם ברכישה ובין אם בהשכרה – נמוך בעשרות מונים. מקרה מובהק של כך הוא דירות בהן חדר השינה משולב עם המטבח, ולעיתים גם עם סלון הבית. כיצד מפיקים את המקסימום מהמצב הזה?

השחקניות המרכזיות : דירות הסטודיו

כאשר מדברים על דירה שבה חדר השינה והמטבח נמצאים בחלל אחד, מתכוונים, בחלק הארי של המקרים, לדירות הסטודיו – בהן, יש לציין, יימצא כמעט תמיד גם הסלון באותו אזור. דירות אלה, לכאורה, נראות מצומצמות בשטח, או אפילו צפופות, אך בעזרת תכנון ועיצוב נכונים של הדירה ניתן להפיק ממנה את המקסימום, כמו גם ליהנות מיתרונות מסוימים שהיא מציעה למתגוררים בה.

נקודה מרכזית היא שגם דירת שני חדרים יכולה לכלול חלל משותף עבור המטבח וחדר השינה. עם זאת, המציאות מראה כי מרבית האנשים מעדיפים לאחד בין המטבח לסלון, בעוד חדר השינה נמצא בחלל נפרד.

אתגר עיקרי – יצירת תחושת מרחב

בדירה קטנה, על כל פנים, הדגש העיצובי חייב להיות מושכל ומדויק פי כמה. באופן לא מפתיע, ברור שנדרש להימנע ככל האפשר מפריטים מיותרים, בהם לא נעשה שימוש, אשר מקטינים את השטח בפועל עוד יותר. אפשר לנקוט בלא מעט פעולות על מנת ליצור הפרדה בין חדר השינה למטבח מבחינה עיצובית, מה שגם עשוי לכלול בתוכו תחושת הגדלה של המרחב.

חלוקת החלל לאזורים שונים באמצעות שינויים בצבעים או בטקסטורות תיצור את האשליה הזו, מה שמעלה הן את קרנה של הדירה והן את התחושה האישית של אלה המתגוררים בה. לא צריך להיות מומחה לעיצוב כדי לדעת שמראה תיצור את אותה אשליית גודל, ולכן ניתן למצוא אותה באינספור דירות קטנות. גם תאורה נכונה תסייע להגשים את המטרה הזו, שעה שדירה מוארת בצורה יעילה נראית לעין תמיד גדולה יותר.

הוספה של קירות חלקיים, קירות נפתחים או אפילו מחיצות יכולה ליצור את ההפרדה, באם מעוניינים שכזו, אם כי יש לקחת בחשבון שהם דווקא יביאו להקטנת שטח הדירה בפועל. כאשר הדירה כן כוללת בתוכה דלתות פנימיות, או לחילופין כאשר יש בחדר השינה ארונות, מומלץ להעדיף כאלה הנפתחים או נסגרים בהזזה, מה שמגלם בתוכו חיסכון משמעותי במקום.

חשיבותם של הרהיטים הפונקציונליים

כאשר מדובר בדירה קטנה, ועל אחת כמה וכמה כשהדירה מאופיינת בחלל אחיד עבור חדר השינה והמטבח, חשוב לבחור ברהיטים המשלבים היטב בין אסתטיקה לפרקטיקה, ורצוי גם כאלה המאופיינים במידה לא מבוטלת של פונקציונליות. רהיט בדירה מהסוג הזה בהחלט יכול לקבל על עצמו מספר תפקידים, מה שמאפשר לחסוך בפריטים, ועקב כך להגדיל את שטח הדירה. דוגמא מובהקת לכך היא ספה נפתחת למיטה, כפי שמוצע על ידי חברות דוגמת גודנייט. ספה שכזו יכולה לשמש כפתרון אירוח ביום – למעשה, כסלון לכל דבר ועניין – בעוד שבלילה להיפתח, בצורה פשוטה במיוחד, לכדי מיטה. זאת ועוד, אפשר למצוא כיום ספות הנפתחות הן לכדי מיטות יחיד והן לכדי מיטות זוגיות מעוצבות.

בדירה קטנה, רהיט בהחלט עשוי לקבל על עצמו מספר תפקידים. מיטה יכולה לכלול בתוכה ארגז מצעים, שולחן האוכל לשמש כשולחן עבודה והספרייה יכולה להיות יחידת אחסון יעילה במיוחד. רהיטים מודולאריים הניתנים להתאמה אישית – למשל, שולחן שניתן להזיז או לשנות את גודלו – יכולים בהחלט לקבל עדיפות.