התאמת המטבח לעיצוב פנים של הבית

התאמת המטבח לעיצוב פנים של הבית

עיצוב פנים של הבית למעשה הופך אותו ליותר שימושי ויעיל עבורנו. ב 2 העשורים האחרונים לא מעט אדריכלים ומעצבי פנים הגיעו להבנה כי עיצוב פנים נכון לבית מאפשר הרמוניה, זרימה ושקט נפשי לגרים בו. אולם בפועל אין הגדרה “עיצוב פנים נכון” ההגדרה הזו שונה מאדם לאדם ומבית לבית, מה שטוב לאחד סביר להניח כי אינו מתאים ואולי אפילו מפריע לאחר. יחד עם זאת ישנה הסכמה כללית בכל הנוגע להתאמת המטבח לעיצוב הבית. על פי רוב המקום השני בו נמצאים רוב הזמן אחרי חדר השינה הוא המטבח, ועל כן ישנה חשיבות רבה מאוד בהתאמת עיצוב פנים המטבח לשאר הבית.

מטבח, בית ועיצוב הפנים שביניהם

אין זה משנה אם אדם אחד מכין ארוחות גורמה או שזו משפחה עם פיות רעבים, לעיתים זה יהיה רק לנוח כמה רגעים עם עיתון וכוס קפה או לשבת ולהכין את שיעורי הבית, בכל מצב, בכל מקרה עיצוב פנים למטבח יקבע ויגדיר את אופי השימוש בו. המשפט האחרון הוא קצת פרדוקסאלי ולכן אסביר אותו, נניח שאנו משפחת בת 6 נפשות, אופי ההתנהלות שלנו מצד אחד הוא X אולם עיצוב פנים של המטבח מכתיב לנו בפועל התנהלות Y, יוצא שבעצם לא משנה מה אנחנו רוצים בפועל המטבח מאלץ אותנו ליישר קו מולו. מכאן נולדה התובנה שעיצוב פנים לבית מקביל לעיצוב המטבח, אם בחרנו עיצוב פנים מסוים שכולל הרבה מקומות אחסון הרי שזה מלמד עלינו כי גם במטבח נצטרך אחסון רב ועל כן בעת התכנון יש צורך להחשיב פרט זה, הדבר נכון גם אם אנו מרבים בארוחות משותפות אז יהיה עלינו לבחור שולחן או לבנות אי שיאפשר לכל בני המשפחה ואולי חבר או 2 להתארח בארוחת צהריים.

עיצוב פנים למטבח חייב להתאים לסלון ולחדר השינה כאחד, האומנם?

הכול חייב להתאים, הריפוד של כיסאות המטבח חייב להיות תואם לכריות בסלון, משפטים אלו הם נחלת העבר, הצבע המהגוני או הבוק הולכים ונעלמים מן המטבחים ומחליף אותם הצבע הפסטלי הבהיר, הגימור האחיד נעלם כלא היה וכיום משלבים צביעת לכה מט עם לכה מבריקה או הברשת צבע (ווש), עיטורים מחדר המגורים, הסלון, מותקנים במטבח שלנו, שילוב דלפקי עבודה מזכוכית ועץ במקום השיש המוכר, כל אלו ועוד הם רק דוגמאות לעיצוב פנים של המטבח המודרני שהולך ותופס תאוצה משנה לשנה. המכשור החשמלי, מכונות הקפה ומעבדי המזון גם הם נתפסים כאלמנט עיצובי בחלל המטבח, ניתן לראות ביותר ויותר מטבחים מוצרי חשמל שהושקעו בהם שעות של עיצוב ותכנון. גם האחסון שינה את צורתו כחלק מהתפתחות והתקדמות עיצוב הפנים של המטבח, המשפטים בעבר כגון החשיבות בעיצוב פנים היא “שבמטבח צריך הרבה אחסון”, או “ככל שיש אחסון כך יהיה מה לאחסן”, כבר לא בהכרח שימושיים, היום נהוג לומר “השתמשו בחוכמה באזור אחסון שיש לכם”. אכן עיצוב פנים אינו חייב להיות אחיד אולם יש צורך ביצירת קשרים מתאימים, הכוונה היא ליצור קשר בין עיצוב פנים של חלל אחד למשנהו, את הקשרים בין החללים ניתן לעשות בכמה אופנים כאשר הבולט הוא על ידי הריצוף, הבעיה בחללים פתוחים שהריצוף אינו יכול פשוט להשתנות בקו המטבח על כן את ההפרדה והשינוי בריצוף ניתן לעשות על ידי קרניזים שיבנו לצורכי הפרדה או על ידי שינויי גוון וצבע הקירות.