חולמים על שדרוג הבית? כך תעשו זאת בשלושה צעדים

החלום של כמעט כל משפחה שנייה בישראל הוא לשדרג את הבית – להחליף את הקרמיקה באמבטיה, לחדש את המטבח, להתקין דלתות מעוצבות ובאופן כללי, לתת תחושה של בית חדש, בלי לעבור דירה. הבעיה היא שהחלום הזה לא תמיד מסתדר עם הכותרות שכולנו קוראים בעיתונים על יוקר המחיה בארץ, ועם הקושי של כל אותן משפחות שניות לגמור את החודש ולצאת מהמינוס. אלא שלפעמים אין ברירה, ומגיע השלב שבו אי אפשר יותר להמשיך ולהתגורר בבית בלי לתת לו, או לפחות לחלק מהחדרים בו, איזו מתיחת פנים קלה.

כמה זה עולה לנו?

הצעד הראשון, כשמחליטים סוף סוף על שדרוג הבית, הוא להחליט על מסגרת התקציב לפרויקט. לא מדובר במשהו שאפשר לעשות על רגל אחת או על פי תחושת בטן. מסגרת התקציב שלכם צריכה להביא בחשבון את ההכנסות וההוצאות החודשיות שלכם, את גובה ההלוואה שתוכלו להרשות לעצמכם לקחת, פריסת התשלומים האידאלית עבורכם ואחוז הריבית שתוכלו לעמוד בו. עבור רוב האנשים החישובים האלה מורכבים מכדי שניתן יהיה להגיע לשורה התחתונה לבד, וזה בדיוק השלב שבו צריך להיעזר במומחים שיוכלו להציע לכם אפשרויות ריאליות למימון הפרויקט. אם יש באפשרותכם לפתוח חסכונות לצורך כך, מה טוב. אך תוכלו גם למצוא הלוואות בנקים לחידוש הבית אשר יאפשרו לכם להתחדש בלי להתרושש (לפרטים נוספים)

מי יציל את הבית שלי?

הצעד השני בדרככם לבית משודרג הוא אולי החשוב ביותר – ההחלטה על מה לשדרג. כמעט תמיד, כשמתחילים לחשב כמה יעלה שיפוץ של הבית כולו מגיעים למסקנה שההוצאה תהיה גדולה מדי, בייחוד אם כבר הגדרתם לעצמכם מסגרת תקציב ואתם יודעים בדיוק מה הגבול התחתון (או העליון, תלוי איך מסתכלים על זה) שעומד לרשותכם לקראת השיפוץ. חשוב לזכור שבאמת לא תמיד חייבים לשפץ את כל הבית כדי להשיג מראה משודרג, מעוצב ומחודש לבית כולו. בדרך כלל מספיק אם תשקיעו את התקציב שעומד לרשותכם בשיפור פני המטבח, חדרי האמבטיה, הארונות והדלתות, כדי שכל מי שמבקר אצלכם ירגיש מייד שהוא נכנס לבית משופץ. גם פה, חשוב להתייעץ עם מומחים, ועדיף עם מומחים שידעו לספק לכם פתרון כולל גם לעיצוב המטבח, גם לארונות האמבטיה, וגם לדלתות הפנים והחוץ בבית, במקום שתצטרכו להתרוצץ בין כמה בעלי מקצוע ולתאם בין כולם.

מי מכיר את האיש שבקיר?

ואם כבר בבעלי מקצוע עסקינן, הרי שהצעד השלישי במסע שלכם לקראת שדרוג הבית, הוא בחירת מעצב הפנים או האדריכל, שלמעשה יהיה אחראי לתכנון ולביצוע השיפוץ עצמו בבית. זה האדם שאמור לחסוך לכם כמה שיותר כאבי ראש, ולעשות עבורכם את העבודה הקשה. מצד שני, זה גם האדם שאליו תבואו בטענות על כל דבר שלא ייראה לכם בשיפוץ, והוא זה שיצטרך למצוא לכם את הפתרון הטוב ביותר לכל אחת מהטענות האלה. חשוב, אם כן, למצוא מישהו שהוא לא רק מקצוען בתחומו, אלא גם בעל סבלנות יתרה, וגם בעל יחסי אנוש טובים, כדי שגם אתם תוכלו להסתדר איתו, וגם בעלי המקצוע שיעבדו מולו. הדרך הטובה ביותר למצוא מישהו כזה היא באמצעות המלצות מאנשים שאתם סומכים עליהם – גם על מעצבים ואדריכלים שכדאי לעבוד איתם, אבל גם על אלה שכדאי להתרחק מהם כמו מאש.