חלל המגורים – על הקשר שבין הסלון והמטבח

בעולם עיצוב הפנים של היום מדברים על הסלון והמטבח כחלל אחד רציף לא רק מבחינה פיזית אלא גם מבחינה קונספטואלית. משמעות הדבר היא כי על חלל המגורים בחלק זה של הבית להיות הומוגני מבחינה עיצובית ולא בכדי, שהרי מדובר באלמנט אשר המראה שלו ניכר החל מהכניסה לבית ומעיד על אופי יושביו. להלן מספר אלמנטים שיעזרו לכם ליצור את החיבור המיטבי ביניהם.

עיצוב

חשוב מאוד לשמור על קווים עיצוביים אחידים בין הסלון והמטבח. ולמשל, כאשר בוחרים מטבח כפרי או כזה בסגנון פרובנס, יש להתאים את המזנון, השולחן והספות בהתאם, כלומר, להעדיף מראה של עץ מלא, ריפוד בדים במערכת הישיבה והתאמה מלאה לצבעים. מאידך, מטבח הייטקיסטי מודרני אשר מאופיין בשימוש במתכת וקווים מינימליסטיים עשוי להתאים לריהוט סלוני מעט שונה, לרבות ריפודי עור ושימוש באלומיניום ונירוסטה לטובת הרהיטים האחרים. על מנת לגרום להגדלה משמעותית בתחושת המרחב הפנוי בסלון ובמטבח, מומלץ לשקול התקנת פרקט ללא פאזות (מראה חלק) כאשר במטבח סוגו יהיה עמיד במים מסוג למינציה פולימרי. בנוסף, מומלץ לצבוע את קירות הסלון והמטבח באותו הצבע (צבעים בהירים) אך שבכל חדר יהיו קירות מנוגדים כהים יותר, אף הם מאותו הצבע.

תאורה

הקשר בין הסלון והמטבח תלוי במידה ניכרת גם באפשרויות התאורה שתציבו בהם, עובדה אשר בהחלט מסבכת את המשוואה אך כל מעצב פנים מנוסה ידע להרצות לכם על חשיבותה. לעיתים רבות תאורת המטבח מתאימה להארת הסלון (למשל, לצפייה בסרט) כאשר גם הפעולה ההפוכה אפשרית, כאשר אור הסלון מגיע בעדינות וברכות למטבח. למרות זאת, יש להשתמש במספר גופי תאורה ייעודיים בכל חדר כאשר במטבח רצוי להתקין גוף תאורה מרכזי וחזק (ניאון, LED או הלוגן) אשר ישמש להכנת האוכל, כדאי אף להציב מנורה דקורטיבית מעל פינת האוכל ובסלון מנורה מעוצבת עיקרית ומספר ספוטים (גופי תאורה שקועים למשל) להארה מינימאלית. הגופים האחרונים, עשויים להספיק גם להארת המטבח כאשר לא ממש מעוניינים להדליק את האור המרכזי בו.