כך תתכננו את המטבח האידאלי

בעיצוב הבית ניצבים בפנינו לא מעט אתגרים, ואין ספק שאחד החדרים המרכזיים והמשמעותיים ביותר הוא המטבח. בעיני רבים הוא למעשה החלל החשוב מכל, שכן זהו המקום שבו אנחנו מבלים זמן לא מבוטל, והנוחות שלנו חשובה במיוחד. אז איך תוכלו לעצב מטבח שיהיה גם מרשים וגם נוח, ומאילו מלכודות רצוי להימנע?

 

הפונקציונליות היא המשתנה החשוב

לפני שאתם בוחנים דוגמאות צבע, מרקמים או גופי תאורה כאלה ואחרים, נסו לתכנן את חלוקת החלל באופן שיאפשר לכם נוחות רבה ככל האפשר. זה הזמן לקבוע כמה שטח עבודה נחוץ לכם, אילו פריטים יהיו בשימוש לעיתים קרובות יותר, ובהתאם – אילו פריטים צריכים להיות נגישים לכם יותר. אם אתם אוהבים לבשל ומבלים שעות ארוכות במטבח, בהחלט רצוי לדאוג למשטח עבודה מרווח ונוח, וגם להציב תאורה מספקת בדיוק במקום הנכון כדי שתוכלו לעבוד בשקט ובנחת.

 

פתרונות אחסון נוחים

לאחר שקבעתם מה נחוץ לכם יותר בשגרה ומה פחות, תוכלו לדעת מה זקוק לאחסון ולתכנן את השטחים השונים בהתאם. ציוד אפייה ובישול, כלי הגשה וכל פריט אחר שאתם צריכים בהישג יד אבל ממש לא צריך להיות תמיד בחוץ – חייב מקום אחסון מתאים. כמובן שהפריטים השימושיים יותר (כמו הצלחות והכוסות) צריכים להיות נגישים יותר בהשוואה למוצרים אחרים שבהם אתם משתמשים קצת פחות (כמו המיקסר או המכשיר להכנת פסטה).

 

עיצוב אינטגרלי

אם בפתרונות אחסון עסקינן, אחד הטרנדים הלוהטים בשנים האחרונות הוא העיצוב האינטגרלי, זה שמאפשר לנו להסתיר את מדיח הכלים או את המקרר מאחורי דלת שנראית בדיוק כמו יתר ארונות המטבח. ברמה העיצובית זהו פתרון מרשים מאוד, שיוצר תחושה של סדר ואסתטיקה. עם זאת, הקפידו לעשות זאת בחוכמה, ואל תתפתו לשלב את הסגנון הזה בכל פינה במטבח. עיצוב מרשים הוא מבורך, אבל אל תפריזו.

 

הגובה הנכון

ככל שמראה החלל ברור לכם יותר, כך אתם קרובים יותר לשלב הסופי – והוא בחירת המטבח עצמו. עם זאת, שימו לב בשלב הזה לגובה משטח העבודה והארונות שלכם. חובבי הבישול והאפייה עומדים לבלות זמן ממושך על הרגליים, וככל שהגובה יהיה מדויק יותר כך העבודה תהיה נוחה הרבה יותר. בנוסף, אם אתם רוצים להציב גם כיסאות בר לישיבה סביב הדלפק (או האי) רצוי שהכיסאות יהיו בגובה המתאים כדי לכולם יהיה נוח להגיע אליהם, וגם כדי שהאכילה לצד הדלפק תהיה נוחה יותר.