מערכות ישיבה נגישות למטבח

בשנים האחרונות האופנה היא ליצור מטבח פתוח אל הסלון, ונראה כי קו עיצוב זה אינו הולך להיעלם בקרוב, כיוון שיש לו יתרונות רבים. מטבח מעוצב הוא חלק בלתי נפרד מעיצוב הפנים של הבית, והוא תופס חלק מרכזי בחיי המשפחה. גם במטבחים סגורים יש צורך ליצור שפה עיצובית המקשרת בין החללים השונים, אך כעת, כשהמטבח משקיף על מערכות ישיבה בסלון ולהיפך, הדבר נכון יותר מתמיד. המעצבים המקצועיים של חברת דקור, החברה המובילה בישראל לעיצוב וייצור לבית,

מעבר בין החללים
בעבר, הסלון היה מרכז הבית. המטבח זכה לתשומת לב מועטת יותר, והיה סגור בחלל נפרד שבדרך כלל האורחים לא נכנסו אליו. היום, המטבחים פתוחים ורחבי ידיים, ומהווים חלל מרכזי בפני עצמם, לבישול, לארוחות משפחתיות ולאירוח, וחשיבותם גדולה כמו זו של הסלון. בהיותם פעמים רבות מחוברים ביניהם, ובשל שדה הראייה הפתוח, חייבת להיות התאמה בין המטבח לסלון ולמערכת הישיבה שבו, ומעבר חלק ביניהם, ויזואלית וקונספטואלית כמו גם פיזית.

הגדרת הצרכים
כל תהליך עיצובי מתחיל בבחינת הצרכים, כדי לעצב נכון את החלל הנדרש. במקרה של התאמת מערכות ישיבה והסלון עצמו למטבח, בחינת הצרכים היא כפולה ומכופלת, שכן יש צורך להתחשב בשני החללים ובקשר ביניהם, ובצרכים שעל שני החללים לספק, בנפרד וביחד. האם המטבח נועד לבישול בלבד ופינת האוכל מחוצה לו? האם ישנה הפרדה כלשהי בין החללים כמו שולחן אוכל גדול, אי מעוצב כלשהו וכו’, או שישנו רצף מוחלט בין החללים? האם המשפחה מרבה לארח או שהחללים הם לשימוש עצמי בלבד? ועוד .

מהספה ועד התאורה
עיצוב נכון אינו בהכרח עיצוב תואם בצורה מושלמת. עיצוב חכם ייתן לכל אחד מהחללים אופי משלו, ויחד עם זאת ישכיל לשמור על חיבור ביניהם ומעבר חלק, שאינו גורם לאי נוחות או להתנגשות עיצובית. כדי להשיג את התוצאה הזאת בדיוק, תשומת לב לכל פרט ופרט, החל מתאורה, דרך ספות בסלון ובמטבח, ועד לפרזולי הדלתות בארונות בשני החללים, היא חיונית, וכדאי להשאיר את העיצוב לאנשי המקצוע ולא לנסות לעשות זאת לבד.