עיצוב ותכנון מטבחי חוץ

תכנון ועיצוב מטבחי חוץלפעמים כשחיים בסביבה מסוימת, לא מצליחים להעריך אותה במידה הראויה לה – וכך מי שגר בישראל לא תמיד מבין עד כמה ניתן ליהנות ממזג האוויר הטוב השורר כאן ברוב ימות השנה. אך עם זאת, נראה שבשנים האחרונות יותר ויותר משקי בית מפנימים זאת ומתחילים ליישם את הפוטנציאל הטמון בכל מה שקשור לסביבת הבית החיצונית: חצרות, גינות פרטיות ואפילו מרפסות, ולא רק על ידי אבזור של פינות ישיבה ושולחנות חוץ, אלא גם בהשקעת מחשבה של ממש והפיכת האזור שמחוץ לבית למעין בית בפני עצמו – בין השאר עם מטבחי חוץ המשלימים את חווית הנוחות והפונקציונליות של הבית. אז איך כדאי לעשות זאת, ואילו דברים אתם חייבים לקחת בחשבון? הנה כה עצות ראשוניות למעצב המתחיל.

איך לעצב את המטבח וסביבתו?

לכל בית מתאים עיצוב וסגנון שונה – אך עוד לפני משההתאמה צריכה להיעשות על פי התחשבות בתנאים הפיזיים, היא צריכה להיעשות בראש ובראשונה על פי התחשבות ברצונותיכם והעדפותיכם האישיות שלכם. אחרי הכל, אתם אלה הגרים בבית ואתם יודעים מה יהיה השימוש הנכון והראוי ביותר למטבח החוץ שלכם, ולא משום שאתם בהכרח בעלי ניסיון או ידע בתחום הבנייה, העיצוב והשיפוצים – אלא מהסיבה הפשוטה שיש לכם אינטואיציה לגבי השימוש הנכון בחלל: התקנת דקים ופרגולות, פינות ישיבה, ספסלים או אפילו בריכה – הכל תלוי בכם ובחשיבה הממוקדת שלכם על ההעדפות וההרגלים שלכם.

בחירת חומרי הגלם

בכל עיצוב של מרפסת או גינה ישנה חובה לבחור בחומרי הגלם הנכונים ובכך להתייעץ עם גורמים מוסמכים הבקיאים לא רק בתנאי החוץ המיוחדים הגורמים לבלאי גבוה במיוחד, אלא גם למומחים בתנאי האקלים הספציפי שבו אתם גרים: ארץ ישראל אמנם נחשבת לקטנה יחסית, אך אל לכם לשכוח כי היא כוללת מגוון רחב מאד של תנאי אקלים שונים – החל מלחות גבוהה מאד במישור החוף, דרך טמפרטורות קרות מאד בחורף בהרים הגבוהים של ירושלים והגולן, ועד ליובש הקיצוני השורר בדרום. לכן, חשוב להתייעץ בנושא עם אנשי מקצוע מהתחום, ורצוי כאלה שכבר התנסו בעבר בפרויקטים דומים בסביבת מגוריכם, ואם אין באפשרותכם לעשות זאת זכרו לכל הפחות להציב במקום חומרים כמו אבן או עץ לריצוף – למשל בצורת דקים ייעודיים לרצפה, או באריחים עמידים למשטחי העבודה.

איך יודעים באיזה חומר גלם לבחור?

זכרו כי לא כל העצים מתאימים לשילוב בעיצוב שמחוץ לבית, ובהתאמה לא כל סוגי הגימורים גם יחזיקו מעמד במקרה הספציפי שלכם. לכן, בין אם אתם מעוניינים “רק” בהתקנת רצפת דקים ובין אם אתם מעוניינים להתקין קומפלקס שלם של מטבח חוץ – חשוב מאד שתתאימו את העיצוב למקום ולתנאיו המיוחדים על פי עצותיהם של בעלי המקצוע; תתפלאו לגלות שאפילו כיווני זריחת ושקיעת השמש, או סוג הקרקע שמתחת למשטח שלכם עשויים להיות משמעותיים ואף קריטיים לבחירת חומרי הגלם הסופיים.