עיצוב פינה משרדית בחלל הבית

יותר ויותר אנשים עוברים לעבוד מהבית. מהרבה בחינות, מדובר ביתרון – אפשר להישאר בפיג’מה גם כשמנהלים שיחות טלפון עסקיות, אפשר לקחת את הכלב לטיול במהלך הפסקת הצהריים, ולא צריך להתקמצן על החטיפים במטבח, כי אין עובדים אחרים שצריך להתחשב בהם. אלא שעבודה ממשרד ביתי, ובדרך כלל הכוונה היא לא למשרד של ממש אלא לפינת עבודה בחלל הביתי, מציבה לא מעט אתגרים בפני העובד מהבית, שהעיקרי שבהם הוא הסחות הדעת.

כאשר אנחנו יוצאים בבוקר מהבית למשרד אנחנו משאירים מאחורינו למשך כל יום העבודה את הכלים המלוכלכים בכיור, את הכביסה שצריך לקפל, ואת הקניות שצריך לעשות. כשעובדים מהבית, צריך להתגבר על הפיתוי לקפוץ למטבח רק לכמה דקות כדי לשטוף את הכלים שמחכים, ולא לקחת הפסקה כדי לקפוץ לבנק לקחת את פנקסי הצ’קים שהזמנו. הדרך הטובה ביותר לגרום למי שעובד מהבית להתרכז בעבודה ולא להתפתות לכל מה שהסביבה הביתית מציעה לנו, היא לעצב את פינת העבודה באופן שבאמת יעודד יצירתיות ומוטיבציה, ואת זאת ניתן להשיג באמצעות כמה עקרונות פשוטים ליישום:

  • עבור רוב מי שעובד מהבית כלי העבודה המרכזי הוא המחשב. בהתאם לכך, המחשב צריך להיות ממוקם במרכז פינת העבודה או המשרד הביתי, באופן שאי אפשר יהיה לשבת בפינת העבודה מבלי להסתכל עליו. זו תזכורת מאוד ברורה לכך שכאשר אנחנו נמצאים במשרד הביתי שלנו, אנחנו אמורים לעבוד ולא לעשות דברים אחרים.
  • בפינת העבודה חייבת להיות הפרדה ברורה בין כל מה שקשור לעבודה, לבין מה שקשור לבית. אל תניחו בפינת העבודה את החשבונות לתשלום רק כדי שתזכור לשלם אותם, ואל תוציאו מהמשרד הביתי את יומן הפגישות שלכם, רק כי קיבלתם שיחה לקו הביתי בזמן שהייתם עסוקים בעדכון היומן. למרות שמדובר בסביבה פיזית אחת, הערבוב בין סביבת העבודה לסביבה הביתית עלול לפגום ביעילות העבודה שלכם במשרד הביתי.
  • הפקידו על עיצוב מינימאלי. את הקישוטים, חפצי האומנות והגאדג’טים האהובים עליכם השאירו לשאר החללים בבית, ובמשרד הביתי שלכם השאירו רק את מה שהכרחי עבורכם לעבודה. הקפידו לסדר בסוף כל יום עבודה את פינת העבודה שלכם. ככל שחלל העבודה שלכם ירגיש מרווח יותר, כך תרגישו לחוצים פחות בזמן העבודה, ותוכלו להתרכז בה ולא בחפצים שסביבכם.
  • אם פינת העבודה שלכם קטנה, אל תנסו לדחוס לתוכה שולחן עבודה מסיבי וגדול, שרק ייצור עבורכם תחושת מועקה ומחנק, ויגרום לכם לרצות לחמוק מהפינה הזו ככל שיותר. התחשבו במידות של חלל העבודה שעומד לרשותכם, ואבזרו אותו בהתאם.
  • עצבו את פינת העבודה שלכם לפי ההעדפות האישיות שלכם – שלבו בה צבעים שאתם אוהבים, בחרו מתוך המגוון העצום של שולחנות מחשב וכיסאות מנהלים את אלה שיהיו נוחים לכם ויפים בעיניכם, ואל תמעיטו בחשיבותן של מגרות, מדפים או כל פתרון אחסון אחר, שירחיקו מכם את הבלגן, וישאירו את שולחן העבודה שלכם נקי ומסודר.
  • ואחרי כל זה – אל תחששו גם מקצת מגע אישי. מנורת השולחן שלכם, למשל, יכולה להיות מעוצבת כעששית בסגנון וינטג’, אם זה מה שעושה לכם את זה, והווילונות יכולים להיות מעוטרים בפרחים, חתולים או מיקי מאוס, העיקר שכשתסתכלו עליהם תחייכו ותמשיכו מרוצים בעבודה.