שינוי פונקציונליות המטבח: מה חשוב לקחת בחשבון בעת עיצוב מטבחים?

אין ספק שעיצוב המטבח הוא משימה סבוכה למדיי. לעיתים קרובות, בבואנו לשנות את עיצוב המטבח או אף לעצב מטבח חדש לחלוטין, אנו נוטים “להיתפס” לדברים שאנו אוהבים, מבלי לקחת בחשבון את נראות כלל המטבח ואת האופן שבו דבר אחד עשוי להשפיע על דבר אחר, ממש בדומה לאבני דומינו. על מנת לעצב את המטבח באופן הטוב והאפקטיבי ביותר, ריכזנו עבורכם מספר טיפים שכדאי מאוד לקחת בחשבון.

הומוגניות

בעת עיצוב המטבח, חשוב מאוד לתת את הדעת על הקו העיצובי שבו אנו מעוניינים. כך, למשל, ישנם אנשים שיעדיפו מטבח המעוצב בסגנון כפרי וחמים, ולעומתם, קיימים אנשים שירגישו בנוח יותר במטבח המעוצב בסגנון מודרני. בעת עיצוב מטבחים, יש לקחת בחשבון את הקו העיצובי הכללי, ולהתאים הכל לקו זה – החל מצבע הקירות, דרך הריהוט (ארונות, אי למטבח ועוד) ועד לפרטים הקטנים ביותר. כאשר המטבח יתהדר בקו עיצובי נקי ואחיד, הוא לרוב גם ייראה יוקרתי, יפה ומזמין יותר.

פונקציונאליות

אין ספק שעיצוב המטבח הוא עניין שאין להקל בו ראש, אך עם זאת, חשוב מאוד להבין שהעיצוב אינו יכול לבוא על חשבון הפונקציונאליות של המטבח. בעת עיצוב מטבחים, כדאי לזכור כי בשורה התחתונה, המטבח משמש מעין “חדר שירות” שמטרתו לענות לנו על פונקציות שונות. כאשר אנו מעצבים את המטבח מבלי להתחשב בפונקציונאליות, אנו אולי זוכים במטבח יפה, אך כזה שאינו באמת יכול לשמש אותנו לטווח הארוך (ואולי אף לטווח הקצר). מסיבה זו, כאשר אנו מחליטים על הקונספט העיצובי, יש לחשוב היטב כיצד הפונקציונאליות משתלבת בקונספט הזה, ולהמשיך לחשוב עליה בכל שלבי התהליך של עיצוב המטבח.

תאורה

תאורה היא פרמטר חשוב ביותר, שלמרבה הצער, נזנח פעמים רבות. חשוב מאוד להבין כי כוחה של התאורה הוא אדיר: ביכולתה לגרום לאלמנטים להיראות קטנים או גדולים יותר, לגרום לחלל להיראות חם או קר יותר, להצליל פינות שנעדיף להסתיר ולהאיר את האיזורים היפים ביותר בחדר. מסיבה זו, חשוב מאוד למקם את התאורה באופן אסטרטגי, תוך מחשבה על כל הדברים שהוזכרו לעיל. כמו כן, בעת בחירת והתאמת התאורה, חשוב מאוד לקחת בחשבון את האיזורים אליהם מגיע אור טבעי למטבח, ולמקם את גופי התאורה בהתאם.

ניצול המרחב

חשוב מאוד להיות ריאליים בכל הנוגע למרחב הקיים במטבח, ולנצלו היטב. רצוי מאוד שלא לעמיס בפריטי ריהוט במטבחים קטנים, ולעומת זאת לדעת “למלא” מטבחים גדולים יותר – על מנת שהמטבח לא ייראה עמוס מדיי או ריק מדיי.