תפקידם של חלונות בעיצוב המטבח

המטבח הינו אחד החדרים אשר זוכים לתשומת לב יתרה בכל מה שקשור לעיצוב הבית. כיום תשומת לב זו מכוונת לא רק לארונות המטבח, התאורה והצבעים הנבחרים אלא בנוסף, ואולי אף בעיקר, לעיצוב החלונות אשר עיצובם קובע רבות את מראה המטבח (כלפי חוץ ופנים) והבית בכלל כמו גם את השמישות ונוחות השימוש בהם.

שמישות

אחד התפקידים העיקריים של החלונות במטבח הוא היכולת להיפתח ולהיסגר בצורה אלגנטית קלה ומותאמת אישית עבור כל מבנה וסידור. ניתן למצוא מספר סוגים של חלונות מטבח כאשר הפופולאריים ביניהם הינם חלונות ההזזה, חלונות הפתיחה וחלונות הכנף. מנגנוני הפתיחה והסגירה השונים קובעים במידה משמעותית את עיצוב הפנים כאשר ישנם בעלי דירות ובתים אשר בוחרים ביישום שיטת הסטה אחת בכל הבית, ליצירת מראה הומוגני ואסתטי יותר.

סוג הפרופיל

לפרופיל החלונות במטבח תפקיד משמעותי ביותר מבחינה עיצובית מכיוון שבחדר זה יש צורך לשלב את מסגרות החלונות בצורה מושכלת עם ארונות המטבח. ניתן למצוא סגנונות שונים של פרופילים, אשר נבדלים זה מזה בעיקר באמצעות החומרים מהם הם עשויים כגון עץ מלא, אלומיניום, מתכת ועוד. ניתן ליישם את השימוש בפרופילים השונים תוך בחירה במראה המסיבי המלא או במראה דק ומינימליסטי. מראה זה, כאמור, ישפיע על עיצוב המטבח כולו. באופן כללי, מטבחים כפריים נוטים להשתלב היטב עם פרופילים עבים יחסית ואילו מטבחים מודרניים עם פרופילים מינימליסטיים יותר.

זכוכיות וויטראז’ים

בדיוק כפי שלכל סיר יש מכסה, כך גם לכל מסגרת של חלון, ישנה זכוכית אשר תהלום אותו בצורה הטובה ביותר. המטבחים של היום הינם “גמישים” דיו על מנת לאפשר לכל בעל בית להתקין כל סוג של חלון בהתאם להעדפה האישית. ניתן למצוא מספר סגנונות עיצוב של חלונות, לרבות השימוש בזכוכיות מחוסמות שקופות קלאסיות וכלה בזכוכיות כהות. בשנים האחרונות יותר ויותר מעצבי פנים אף בוחרים לשלב אלמנטים של ויטראז’ בחלונות המטבח וזאת בעקבות המראה המיוחד המתקבל לא רק בתוך המטבח אלא אף למביטים מן החוץ. שילובי הצבעים גורמים לקרני השמש להישבר לגוונים השונים ולהאיר את המטבח בצורה מלכותית, משפחתית ונעימה. בהתאם לרמתו של האומן, ניתן לקבל חלונות מעוטרים בויטראז’ים אומנותיים במגוון הסגנונות, מודרניים, קלאסיים, יודאיקה ועוד.