יצירת מראה כפרי לבית שלכם

המראה הכפרי הפך להיות מחזה נפוץ ביותר ויותר בתים בישראל בשל הייחודיות שלו וגם בשל הרצון לבדל את הבית מהסביבה שלו, במיוחד אם מדובר בסביבה אורבנית ורועשת. על מנת ליצור מראה כפרי, לא מספיק לעצב את החלל הפנימי של הבית בהתאם, אלא חשוב גם לבחון כיצד ניתן להפוך את חזית הבית או החצר לכאלו.
אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות פרגולות עץ ובאופן ספציפי יותר פרגולות מעץ גושני. פרגולה גושנית היא פרגולה אשר עשויה מעצים שהקורות שלהם נוצרו מגזע עץ בודד אשר עבר הקצעה. קורות אלו הן חזקות ומסיביות ולכן משוות לפרגולה מראה בולט, במיוחד אם מדובר בחזיתות או חצרות גדולות. כדי להגדיל את האפקט של הפרגולה ולשוות לה מראה מחוספס יותר, נהוג לשייף אותה באמצעות מברשת מיוחדת (לרוב מברשת ברזל) ורק לאחר מכן לצבוע אותה.

דרך נוספת לשוות לצד החיצוני של הבית מראה כפרי היא באמצעות שימוש בדקים, וכאן יש להבדיל בין דקים העשויים מעץ ממש ובין דקים סינטיים. לדק מעץ יש מן הסתם מראה טבעי יותר וניתן ליצור אותו ממגוון רחב של עצים אשר נבדלים זה מזה בצבע, בטקסטורה ובעובי. לעומת זאת, לדק סינטטי יש מראה אחיד יותר ובעיקרון כל הקורות זהות זו לזו. עוד דבר שצריך לקחת בחשבון הוא שדק סינטטי הוא בדרך כלל יקר יותר מדק מעץ, אך הוא הוא אינו דורש טיפול או צביעה ולמעשה עמיד כמעט לחלוטין לפגעי מזג האוויר ומזיקים שונים.

על מנת להשלים את המראה הכפרי החיצוני, רצוי לחפות את הקירות החיצוניים באבן טבעית, לבנים (בריקים) או טיח מינראלי בעל טקסטורה טבעית. החלונות בדרך כלל יהיו בעל פרופיל בלגי ממתכת. אם אפשר לשלב גם תריסי עץ, המראה הכפרי יהיה אפילו בולט עוד יותר.

יצירת מראה כפרי לפנים הבית

כאמור, אם רוצים לשוות לבית מראה כפרי מלא, יש לשלב בין מראה כפרי מחוץ לבית (כפי שהסברנו בחלק הקודם) ובין מראה כפרי בתוך הבית. בדרך כלל הסלון הוא החלל הגדול ביותר בבית ולכן הוא זה שנרצה לשלב בו הכי הרבה אלמנטים מעץ כגון רהיטים או פרקטיים פנימיים. חשוב לבחור רהיטי עץ איכותיים מעץ מלא אם התקציב מאפשר זאת. בהקשר הזה, יש הרבה מאוד בתי עסק, אפילו כאלו גדולים ומפורסמים שמציגים את הרהיטים שלהם כרהיטים מעץ מלא, אך בפועל מסתבר שמדובר ברהיטים שעשויים מתרכובות עצים מתועשות כגון עצי סנדוויץ’. לכן, אסור בשום פנים ואופן לקנות חתול בשק וצריך לבחון את המוצר בשבע עיניים לפני הקניה, במיוחד אם מדובר במוצר להרכבה עצמית.

כמובן שגם בשאר חדרי הבית ניתן ואף רצוי לשלב רהיטי עץ, החל ממיטות בחדר השינה ועד לארונות אמבטיה בחדרי השירותים. את הרהיטים בהחלט אפשר לצבוע בצבעים שונים על מנת להתאים אותם לשאר האלמנטים בבית, כאשר בדרך כלל יהיה מדובר בגוונים חמים כגון בז’ או קרם – אם כי לעיתים אפשר לשבור את המראה השולט שלהם באמצעות גוונים בהירים יחסית של צבעי ירוק או אדום.